Τα κάλαντα του Λαζάρου

Τα κάλαντα του Λαζάρου & Επίσκεψη στο "Χαμόγελο του Παιδιού"

ΛΑΖ

Πού 'σουν Λάζαρε, πού η φωνή σου

όπου σε έκλαιγαν οι αδερφοί σου!

Ήμουνα στη γη παραχωμένος,

και με τους νεκρούς ανταμωμένος.

Τα χεράκια μου σταυροδεμένα,

τα ποδάρια μου αγναντισμένα.

Τα ματάκια μου γιομάτα δάκρυ,

και το στόμα μου πικρό φαρμάκι.

Κι ήρθεν ο Χριστός και ξύπνησέ με,

Κι απ' το μνήμα μου εσήκωσέ  με.

Ήρθ' ο Λάζαρος, ήρθαν τα βάγια,

ήρθ' η Κυριακή που τρων' τα ψάρια.

Μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού Καλυβίων σήμερα Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 τήρησαν το έθιμο κι έψαλαν βυζαντινά κάλαντα του Λαζάρου στον Πρόεδρο της Κοινότητας Καλυβίων και στη συνέχεια σε όλο το χωριό και έδωσαν το σύνθημα του ερχομού του Πάσχα,  καθώς η έγερση του Λαζάρου προαναγγέλλει την Ανάσταση του Χριστού.

Επίσκεψη στο "Χαμόγελο του Παιδιού"

Στη συνέχεια όλα τα παιδιά κι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου επισκέφτηκαν το Σπίτι Ημερήσιας Φροντίδας του Χαμόγελου του Παιδιού στα Καλύβια Αγρινίου για να τους δώσουν τα τρόφιμα που συγκέντρωσαν και τις ευχές τους για Καλή Ανάσταση! Εκεί μας υποδέχτηκαν με χαρά η κοινωνική λειτουργός κα Νεκταρία Φελέκη,  και η κα Σοφία Σακαβέλλα παιδοκόμος, που μας ξενάγησαν στο Σπίτι. Η κα Φελέκη συνομίλησε με τα παιδιά και τους ενημέρωσε για το πως ιδρύθηκε ο οργανισμός το 1995 από τον 10χρονο Ανδρέα Γιαννόπουλο, ο οποίος λίγο πριν φύγει από τη ζωή εξέφρασε στο ημερολόγιό του την επιθυμία να δημιουργηθεί ένας σύλλογος για να έχουν όλα τα παιδιά όσα ο ίδιος είχε απλόχερα: αγάπη, στοργή, ενδιαφέρον, σεβασμό, αλλά και για το πως έχει στηρίξει και στηρίζει παιδιά θύματα κάθε μορφής βίας, παιδιά θύματα εξαφάνισης, παιδιά με προβλήματα υγείας, παιδιά που βρίσκονται ή απειλούνται να βρεθούν σε κατάσταση φτώχειας.

Καλό Πάσχα! Και του χρόνου!