ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Δημιουργία ανθόκηπου στην αυλή μας

ΑΝΘΗ

Αυτές τις μέρες υποδεχτήκαμε την ομορφότερη εποχή του έτους φυτεύοντας λουλούδια, φράουλες και μια ελιά σε ανάμνηση της 1ης Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας. Μικροί και μεγάλοι με μεγάλο ενθουσιασμό ζήσαμε όλη τη διαδικασία της κατασκευής ενός ανθόκηπου. Σκάψαμε, καθαρίσαμε αγριόχορτα, φυτέψαμε, ποτίσαμε. Ο αύλειος χώρος του σχολείου μας ομόρφυνε με τα υπέροχα λουλούδια, αλλά και την ελιά που έφερε ο Σύλλογος γονέων-κηδεμόνων του σχολείου μας και τις φράουλες που μας έφερε η κ. Ελένη Μαλούχου για να στήσουμε το δικό μας παρτέρι. Τώρα οι μικροί μας κηπουροί είναι υπεύθυνοι για αυτά καθώς τα ποτίζουν και τα φροντίζουν!

Η Δράση αυτή υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του συλλογικού προγραμματισμού 2023-2024 του Δημοτικού Καλυβίων στην άξονα διαμόρφωσης της σχολικής αυλής. Ευχαριστούμε θερμά την κ. Αναστασίου Μαρία και την κ. Φελώνη Πολυάνθη για την πολύτιμη βοήθειά τους, αλλά και όλους τους γονείς που πρόσφεραν τα λουλούδια!